Election of Town & Parish Councillors on 2nd May 2019

Share this Story

Looking for the Borough Elections? Head over to the Borough Elections.

The following table has a list of the election results. Or, see the results of only the elected member grouped by town/parish council/ward.

Town & Parish Council Elections

CandidatePartyVotes Town / Parish
CONNOR
John
100 ELECTEDBarley-with-Wheatley Booth
FOWLER
Richard James
108 ELECTEDBarley-with-Wheatley Booth
GOLDSBROUGH
Daniel Sebastian
67 ELECTEDBarley-with-Wheatley Booth
GOODGER
David Frederick
50Barley-with-Wheatley Booth
HEAP
Derek
79 ELECTEDBarley-with-Wheatley Booth
LOWCOCK
Joanne Louise
90 ELECTEDBarley-with-Wheatley Booth
MAGER
Victoria Anne
64 ELECTEDBarley-with-Wheatley Booth
MILNE
Ian Douglas
55Barley-with-Wheatley Booth
OLDHAM
Derek
46Barley-with-Wheatley Booth
SEYMOUR
Rita
69 ELECTEDBarley-with-Wheatley Booth
ADAMS
Marjorie
Liberal Democrat855 ELECTEDBarnoldswick - Coates Ward
CLOUSTON
Euan Robert
Labour201Barnoldswick - Coates Ward
GASKELL
Lindsay Micheala
Liberal Democrat792 ELECTEDBarnoldswick - Coates Ward
HUNTER
David Andrew
Labour191Barnoldswick - Coates Ward
MILLS
Jayne Margaret
Liberal Democrat852 ELECTEDBarnoldswick - Coates Ward
PEARCE
Mike
Liberal Democrat722 ELECTEDBarnoldswick - Coates Ward
PICKERING
Liam James
Liberal Democrat697 ELECTEDBarnoldswick - Coates Ward
SHELDRICK
Heather Mary
Labour281Barnoldswick - Coates Ward
WHIPP
Tom
Liberal Democrat887 ELECTEDBarnoldswick - Coates Ward
WHITTINGHAM
Mike
Liberal Democrat698 ELECTEDBarnoldswick - Coates Ward
AYLOTT
Jean
Labour204Barnoldswick
Craven Ward
CHURCH
Chris
Liberal Democrat697 ELECTEDBarnoldswick
Craven Ward
GROSE
Liz
Labour195Barnoldswick
Craven Ward
HARTLEY
Kenneth
Liberal Democrat835 ELECTEDBarnoldswick
Craven Ward
HORSHAM
Andrea
Labour183Barnoldswick
Craven Ward
HOYLE
Jodie Marie
Liberal Democrat652 ELECTEDBarnoldswick
Craven Ward
LAMBERT
Sally
Labour352Barnoldswick
Craven Ward
ROSE PARKER
John Richard
Liberal Democrat638 ELECTEDBarnoldswick
Craven Ward
ROSE PARKER
Kirsty Ellen
Liberal Democrat641 ELECTEDBarnoldswick
Craven Ward
WEST
Emma
Liberal Democrat657 ELECTEDBarnoldswick
Craven Ward
WHIPP
David Michael Baxter
Liberal Democrat966 ELECTEDBarnoldswick
Craven Ward
GIBSON
Jeff
Barrowford - Carr Hall Ward
IQBAL
Manzar
Barrowford - Carr Hall Ward
OLIVER
Robert Andrew
Barrowford - Carr Hall Ward
NIKE
Susan Frances
Barrowford - Central Ward
THOMPSON
Pat
Barrowford - Central Ward
TURNER
Kenneth John
Barrowford - Central Ward
PEAKE
Lorraine
Barrowford - Higherford Ward
WADDINGTON
Michael Howard
Barrowford - Higherford Ward
STRINGER
Andrew Walford
Barrowford - Higherford Ward
TITCHINER
Tony
Barrowford - Higherford Ward
VICKERMAN
Allan
Barrowford - Higherford Ward
FEWSTER
Roy Allan
Blacko
HESKETH
Peter James
Blacko
HODGSON
Neil
Blacko
MCEVOY
Noel Alfred
Registered NurseBlacko
STONE
David Neville
Blacko
WAGER
Hilary
Blacko
AHMED
Sajjad
Labour599 ELECTEDBrierfield - Central Ward
AKBAR
Sajjad
Conservative132Brierfield - Central Ward
AMANULLAH
Mohammed
Conservative85Brierfield - Central Ward
HANIF
Mohammed
Labour630 ELECTEDBrierfield - Central Ward
AHMED
Ali
Labour165 ELECTEDBrierfield - East Ward
BROWN
Colette
Conservative188 ELECTEDBrierfield - East Ward
HUSSAIN
Jhangir
Conservative127Brierfield - East Ward
KHAN
Raja Adnan
Labour139Brierfield - East Ward
ALI
Majid
Conservative211Brierfield - North Ward
ALTAF
Mohammad
Labour577 ELECTEDBrierfield - North Ward
ASHRAF
Naeem Hussain
Labour627 ELECTEDBrierfield - North Ward
KHAN
Mohammed
Conservative225Brierfield - North Ward
SARDAR
Ahsan
Conservative203Brierfield - North Ward
SHAZAD
Qamar
Labour650 ELECTEDBrierfield - North Ward
AHMED
Nawaz
Conservative265Brierfield - South Ward
ALI
Sakab
Labour263Brierfield - South Ward
BENNETT
Kathleen
Conservative379 ELECTEDBrierfield - South Ward
IMTIAZ
Zahir
Labour282 ELECTEDBrierfield - South Ward
IQBAL
Yasser
Labour298 ELECTEDBrierfield - South Ward
MUNIR
Shozab
Conservative215Brierfield - South Ward
BROWN
David Michael
Conservative195Brierfield - West Ward
GHOUS
Arim
Labour347 ELECTEDBrierfield - West Ward
HUSSAIN
Saqib Adam
Labour323 ELECTEDBrierfield - West Ward
MAQSOOD
Mohammed
Conservative160Brierfield - West Ward
MCCORMICK
Pauline Anne
Conservative196 ELECTEDBrierfield - West Ward
CHUNG
Mark Eugene
Conservative57 - ELECTED
Colne - Castle Road Ward
THOMAS
Stephen
Labour5Colne - Castle Road Ward
BLACKBURN
Wayne
Labour175Colne - Central Ward
BUTTERWORTH
Neil
Conservative314 ELECTEDColne - Central Ward
CHAMBERLAIN
Anthony William
Liberal Democrat175Colne - Central Ward
CORNISH
Emma Louise
Conservative254 ELECTEDColne - Central Ward
FOAT
David Kenneth
Labour186Colne - Central Ward
JOHNS
David Phillip
Labour157Colne - Central Ward
NIXON
Jonathan Andrew
Conservative252 ELECTEDColne - Central Ward
MCNULTY
Kevin
Conservative229 - ELECTEDColne - Horsfield Ward
PIKE
Jane
Labour91Colne - Horsfield Ward
COCKBURN-PRICE
David Charles
Conservative274 ELECTEDColne - Lidgett Ward
COCKBURN-PRICE
Sarah Elizabeth
Conservative302 ELECTEDColne - Lidgett Ward
GREAVES
Anthony Robert
Liberal Democrat191Colne - Lidgett Ward
CLAMP
David Robert
Liberal Democrat525 ELECTEDColne - Vivary Bridge Ward
CLARK
Karen Lesley
Conservative381Colne - Vivary Bridge Ward
CLEGG
David
Liberal Democrat612 ELECTEDColne - Vivary Bridge Ward
CLEGG
Glennda Louise
Liberal Democrat528 ELECTEDColne - Vivary Bridge Ward
COONEY
Joe
Conservative449Colne - Vivary Bridge Ward
FRENCH
Robert
Labour200Colne - Vivary Bridge Ward
HANNAH-WOOD
Patricia Josephine
Labour204Colne - Vivary Bridge Ward
LIONTI
Carlo
Conservative379Colne - Vivary Bridge Ward
MCCOLLUM
Nathan Thomas
Conservative347Colne - Vivary Bridge Ward
PEASEY
Joanne Louise
Conservative352Colne - Vivary Bridge Ward
STONE
Neal
Labour187Colne - Vivary Bridge Ward
THOMAS
Howard Philip
Liberal Democrat480 ELECTEDColne - Vivary Bridge Ward
THOMAS
Mary Elizabeth
Liberal Democrat487 ELECTEDColne - Vivary Bridge Ward
HOWARTH
Patricia Teresa
Liberal Democrat138 - ELECTED
Colne - Waterside East Ward
HUNT
David
Labour63Colne - Waterside East Ward
MCCOLLUM
John
Conservative85Colne - Waterside East Ward
EARNSHAW
Paul
Conservative174Colne - Waterside West
GORTON
Ginette
Labour159Colne - Waterside West
HARMSON
Anthony
Labour153Colne - Waterside West
HURLEY
Elizabeth Anne
Liberal Democrat360 ELECTEDColne - Waterside West
LORD
Dorothy Elizabeth
Liberal Democrat446 ELECTEDColne - Waterside West
MANN
Alice Rosemary
Liberal Democrat423 ELECTEDColne - Waterside West
MYERS
Denis
Conservative182Colne - Waterside West
RILEY
Janet
Conservative183Colne - Waterside West
SUTCLIFFE
Ash
Conservative283Colne - Waterside West
WILDMAN
Bryan
Liberal Democrat334 ELECTEDColne - Waterside West
CARTER
Colin
277 ELECTEDEarby - East Ward
COCKER
Vera
338 ELECTEDEarby - East Ward
HARTLEY
Stephen
194 ELECTEDEarby - East Ward
HORSFIELD
Morris
Independent329 ELECTEDEarby - East Ward
KHAN
Robert Anthony
Labour86Earby - East Ward
MYERS
Joyce Valerie
Independent286 ELECTEDEarby - East Ward
SEREMWE
Kara Jane
Labour83Earby - East Ward
TENNANT
Christopher Procter
333 ELECTEDEarby - East Ward
COOPER
John Astley
Earby - West Ward
HAIGH
Doris June
Earby - West Ward
HAMPSON
Peter
IndependentEarby - West Ward
REYNOLDS
Duncan
Earby - West Ward
CANNON
Graham Geoffrey
Foulridge
CLARK
Tony
Foulridge
ECCLES
Jeanette Mary
Foulridge
HOWSON
Maureen
Foulridge
KNOWLES
Bernard Christopher
Foulridge
LAW-RIDING
Anita Marie
Foulridge
NICHOLSON
Hazel
Foulridge
STOREY
Janice May
Foulridge
WHITFIELD
Brian
Foulridge
COWELL
Andrew John
Parish CouncillorGoldshaw Booth
DONOVAN
Robert
Goldshaw Booth
MAYOR
Bill
Goldshaw Booth
MURRELL
Rebecca Louise
Goldshaw Booth
RYDER
Carl David
Goldshaw Booth
STUTTARD
Chris
Goldshaw Booth
WILKINSON
Kathleen
Goldshaw Booth
BUTTERFIELD
Terry
227 ELECTEDHigham-with-West Close Booth
FORREST
David Ian
198 ELECTEDHigham-with-West Close Booth
HAMMOND
John William
102 ELECTEDHigham-with-West Close Booth
METCALFE
John
177 ELECTEDHigham-with-West Close Booth
TETLEY
Michael
186 ELECTEDHigham-with-West Close Booth
WHITEHEAD
Pamela Ann
140 ELECTEDHigham-with-West Close Booth
WHITEHOUSE
Daisy
42Higham-with-West Close Booth
WILLIGHAN
Catherine Lucy
178 ELECTEDHigham-with-West Close Booth
WILLOUGHBY
Robin
180 ELECTEDHigham-with-West Close Booth
CARROLL
Rosemary Elizabeth
Kelbrook and Sough
DURANCE
Christine
Kelbrook and Sough
GOULTHORP
Mike
Kelbrook and Sough
MASKELL
Paul Jonathan
IndependentKelbrook and Sough
WILSON
Garry
Kelbrook and Sough
BUCKNELL
Roger Edward
Laneshaw Bridge
GAWTHROP
Anthony Richard
Laneshaw Bridge
HALSTEAD
Michele
Laneshaw Bridge
KNOWLES
James William
Laneshaw Bridge
WHITTAM
Simon James
Laneshaw Bridge
AHMED
Hussnain
Conservative931Nelson - Bradley Ward
ALI
Zulfiqar Chaudhry
Labour1192 ELECTEDNelson - Bradley Ward
AWAIS
Mohammed
Conservative948Nelson - Bradley Ward
BAIG
Ali Hamza
Labour1117 ELECTEDNelson - Bradley Ward
CHOUDHRY
Awrangzaib
Conservative932Nelson - Bradley Ward
CHOUDHRY
Muhammad Waqar
Conservative963Nelson - Bradley Ward
FEEAZ
Mohammed
Conservative885Nelson - Bradley Ward
SAKIB
Mohammad
Labour1141 ELECTEDNelson - Bradley Ward
TENNANT
Russell
Labour1132 ELECTEDNelson - Bradley Ward
UL-HAQ
Ikram
Labour1109 ELECTEDNelson - Bradley Ward
AHMED
Mohammad Saghir
Conservative200Nelson - Clover Hill Ward
ALI
Zafar
Labour917 ELECTEDNelson - Clover Hill Ward
ANWAR
Abubakr
Conservative237Nelson - Clover Hill Ward
HANNAH-WOOD
Patricia Josephine
Labour886 ELECTEDNelson - Clover Hill Ward
HAYAT
Nazeem
Labour748 ELECTEDNelson - Clover Hill Ward
HUSSAIN
Mashuq
Labour807 ELECTEDNelson - Clover Hill Ward
KHAN
Afzal
Conservative263Nelson - Clover Hill Ward
MEHMOOD
Asad
Conservative259Nelson - Clover Hill Ward
SHAH
Imran Ali
Conservative207Nelson - Clover Hill Ward
MACKENZIE
Margaret Marion Antoneta
Labour113Nelson - Marsden East Ward
PEARSON-ASHER
Michelle Emma
Conservative235 ELECTEDNelson - Marsden East Ward
PEARSON-ASHER
Nigel
Conservative237 ELECTEDNelson - Marsden East Ward
TENNANT
Yvonne Marion
Labour111Nelson - Marsden East Ward
BLACKBURN
Laura Michelle
Labour207 ELECTEDNelson - Marsden West Ward
BLACKBURN
Wayne
Labour183 ELECTEDNelson - Marsden West Ward
MCGOWAN
Ailsa Victoria
Conservative160Nelson - Marsden West Ward
MCGOWAN
Neil
Conservative161Nelson - Marsden West Ward
AHMED
Mukhtar
Conservative428Nelson - Southfield Ward
ALI
Asghar
Conservative394Nelson - Southfield Ward
BASHIR
Sadia
Labour734 ELECTEDNelson - Southfield Ward
GOTT
Geoffrey
Conservative476Nelson - Southfield Ward
HUSSAIN
Mazhar
Conservative380Nelson - Southfield Ward
IQBAL
Javaid
Conservative429Nelson - Southfield Ward
LATIF
Mohammad Kamran
Labour669 ELECTEDNelson - Southfield Ward
SAFIR
Saanval
Labour707 ELECTEDNelson - Southfield Ward
SARWAR
Mohammad Sufyaan
Labour652 ELECTEDNelson - Southfield Ward
WICKS
Sheila
Labour774 ELECTEDNelson - Southfield Ward
ADAM
George Charles
Labour748 ELECTEDNelson - Walverden Ward
AHMAD
Faraz
Labour691 ELECTEDNelson - Walverden Ward
HOLLAND
Fiona Dawn
Labour679 ELECTEDNelson - Walverden Ward
KHALID
Sahir
Labour161Nelson - Walverden Ward
AHMED
Omar
Labour746 ELECTEDNelson - Whitefield Ward
ANWAR
Najaf
Conservative661Nelson - Whitefield Ward
ARSHAD
Husnan
Labour799 ELECTEDNelson - Whitefield Ward
ASLAM
Mohammad
Conservative709 ELECTEDNelson - Whitefield Ward
HANIF
Mohammed Rehan
Labour690Nelson - Whitefield Ward
MAHMOOD
Hassan
Conservative672Nelson - Whitefield Ward
GOODALL
Neil James
Old Laund Booth
HALL
Dianne
Parish CouncillorOld Laund Booth
HARGREAVES
Ian Michael
Old Laund Booth
MYERS
Janet
Old Laund Booth
NEWMAN
Brian
Old Laund Booth
WHITTAM
Claire Margaret
Old Laund Booth
BATES
Vicky
Reedley Hallows
DINSDALE
Johdi
Reedley Hallows
JOHNSON
Carole Patricia
Reedley Hallows
MCCORMICK
Pauline Anne
IndependentReedley Hallows
ODDIE
Jenifer Lesley
Reedley Hallows
BROTHERTON
Nigel Ronald
Roughlee Booth
CARSON
Gail
Roughlee Booth
CRONSHAW
Simon Keith
Roughlee Booth
MILLIGAN
Stuart
Roughlee Booth
WALKER
Andrew John
Roughlee Booth
WATSON
Barry
Roughlee Booth
WILLIAMS
Colin Herbert
Roughlee Booth
BRADLEY
Howard Henry
Salterforth
FITTON
Andy
Salterforth
LANGTREE
Valerie
Salterforth
LATHAM
Amy Louise
Salterforth
POLLARD
Christine Lenora
Salterforth
SINGLETON
Kevin
Salterforth
WILSON
Joyce Mary
Salterforth
BARRITT
David John Oliver
Trawden Forest - Trawden Ward
CROMPTON
Ruth
Assistant Manager,Parish CouncillorTrawden Forest - Trawden Ward
HODGSON
John Barry
Retired FarmerTrawden Forest - Trawden Ward
MACDONALD
Emma-Jane
Trawden Forest - Trawden Ward
REYNER
Paul
Trawden Forest - Trawden Ward
ROBINSON
Beverley Anne
Retired Teacher, Parish CouncillorTrawden Forest - Trawden Ward
MCBETH
Craig Ian
Trawden Forest - Winewall and Cottontree Ward
STOREY
Clare Frances
Trawden Forest - Winewall and Cottontree Ward
STOREY
David
Trawden Forest - Winewall and Cottontree Ward

 

Like our work? Support us!

We are an Amazon Associate and we earn from qualifying purchases. This helps us to develop and improve the service provided by our website.

You can also support the development of our community pages & groups by making a donation to us.

Follow Us: Pinterest 
Naz Alam
About Naz Alam 172 Articles
Naz is well known in the local community as a photo journalist. He is group creator for 'Colne Talk' - a Facebook Community Group which has approx 20K members. He also runs multiple Facebook pages for the local community & local business, such as 'Visit Colne'.